6 ابزار پنل کاربری جهت بهینه سازی تبلیغات در گوگل

فهرست مطالب در این مقاله شامل::

مقدمه

خیلی از افراد تصور می کنند وقتی کمپین تبلیغات گوگلی خود را شروع کنند به سرعت بازدید وب سایت بالا رفته و کسب و کار آن ها رونق پیدا می کند. ما به نظرشون احترام می گذاریم اما واقعیت چیزی دیگری است! در این مقاله در مورد بهینه سازی تبلیغات در گوگل جهت رسیدن به بیشترین بازدهی صحبت خواهیم کرد:

درسته که تبلیغات در گوگل دارای ویژگی های مثبت و قدرتمندی بوده که با هدف پیشرفت وب سایت ها عمل کرده است، ولی باید توجه داشته باشید که خیلی از افرادی که شروع به استفاده از این سرویس کرده، به نسبت بودجه ای که در اختیار گوگل قرار داده اند، بازدید و بازدهی مناسبی نداشتند و عملا شکست خورده اند.

خیلی ساده اینجا باید اعلام کنم که گوگل ادز فقط این نیست که بودجه مورد نظر را شارژ کنیم و منتظر بمونیم تا بازدید وب سایت متحول بشه؛ بلکه باید بتوانیم از ابزارهای تبلیغاتی که در اختیار داریم به بهترین شکل استفاده کنیم تا بیشترین بازدهی از تبلیغات را بدست آوریم.

در مقاله ای که در مورد معرفی تبلیغات در گوگل صحبت کردیم، راجب ابزارهای تبلیغات اشاره ای شد. وقتی شما تبلیغ خود را سفارش می دهید، بعد از تکمیل فرم ، بین 3 الی 5 ساعت طول می کشد که تبلیغ شما توسط گوگل تأیید شود. بعد از این مدت، ایمیلی شامل اطلاعات ورود به پنل مدیریت، برای شما ارسال می گردد که می توانید از طریق آن تبلیغات خود را مدیریت کنید.

اهمیت بهینه سازی تبلیغات در گوگل

وقتی که مزایای گوگل ادز در رشد کسب و کارها را بیان کردیم، 3 فاکتور برای بهینه سازی تبلیغات در نظر گرفته شد. 1- بودجه؛ 2- قدمت؛ 3- امتیاز کیفیت.

3 عامل فوق مشخص می کنند که یک تبلیغ به چه صورت نمایش داده شود. به عبارت دیگر گوگل این سه مورد را جهت ارزیابی و نمایش تبلیغ شما در صفحه اول در نظر می گیرد. اما علاوه بر این موارد، نحوه استفاده از پنل مدیریت گوگل، کمک بزرگی به بهینه شدن تبلیغات می کند.

در حقیقت بهینه سازی به این معناست که با ابزارهای در دسترس پنل، می توانید هزینه های خود را کاهش و بودجه خود را حفظ کنید. بنابراین با کاهش هزینه ها، امتیاز کیفیت تبلیغات افزایش و با افزایش امتیاز کیفیت، نمایش بیشتر با هزینه کمتر بدست می آید. برای ما پیش آمده که برخی از مشتریان با کمک این ابزارها توانستند تبلیغات خود را بهبود دهند.

گوگل هم برای این که دست کارفرمایان در نمایش تبلیغات باز باشد تنظیمات مختلفی را طراحی کرده است. ما هم دست به کار شدیم و کنترل پنل اختصاصی و فارسی خود را نوشتیم تا شما به زبان فارسی و به سادگی بتوانید مدیریت تبلیغات را جهت بهینه سازی بر عهده بگیرید. ویژگی های پنل کاربری را در ادامه بیان می کنیم:

محیط پنل کاربری اختصاصی تبلیغات در گوگل گروه رایان هاست

  1. پنل کاربری اختصاصی: بعد از سفارش تبلیغات و قبول آن از طرف گوگل به کاربر دسترسی به پنل کاربری به زبان فارسی داده می شود که می تواند تنظیمات متعددی برای تبلیغ خود جهت بهینه سازی انجام دهد.
  2. زمان نمایش: تبلیغات خود را در زمان مورد نیاز فعال کنید (مثلا در زمان فروش دوره ای و یا ساعت های پربازید از روز).
  3. تعیین دستگاه نمایش: مشخص کنید که چند درصد از کاربرانی که قصد بازدید از سایت را دارند با موبایل و یا لپ تاپ وارد شوند.
  4. تعیین کشور: مشخص کنید بازدید کنندگان از چه کشوری بتوانند تبلیغ سایت شما را مشاهده کنند.
  5. تغییر و تنظیم عنوان و واژگان کلیدی: عنوان تبلیغ در صفحه نتایج گوگل و تعداد کلمات کلیدی را دلخواه تغییر دهید.
  6. منفی کردن کلمات نامرتبط: هر کلمه کلیدی که با آن نمایش داده شده اید را مشاهده کنید و در صورت نامرتبط بودن آن ها را حذف نمایید.

روش های بهینه سازی تبلیغات

در بالا ابزارهای پنل کاربری که برای مدیریت تبلیغات کمک می کنند را معرفی کردیم. در ادامه بهینه سازی تبلیغات را با استفاده از این امکانات توضیح خواهیم داد:

وب سایت حرفه ای

این جمله در صفحه طراحی وب سایت رایان هاست نوشته شده: “همه چیز با داشتن یک وب سایت حرفه ای شروع می شود”! چقدر به نظر شما این جمله واقعیت دارد؟ نظر من خیلی فراتر از این جمله می باشد.

چون با فرض این که بهترین روش های تبلیغات در گوگل برای یک وب سایت در نظر گرفته شود، اما اگر وب سایت کیفیت لازم را نداشته باشد، نتیجه ای جز خروج کاربر (نرخ پرش) را نخواهد داشت.

در این حالت اگر چه گوگل کاربر را به سوی وب سایت شما هدایت کرده است ولی تضمینی برای تبدیل کاربر به مشتری (نرخ تبدیل) ندارد. برای این که تعداد کاربران بیشتری در سایت به مشتری تبدیل شوند، عملکرد وب سایت تأثیرگذار است. (عملکرد سایت به کیفیت طراحی سایت و کسب و کار شما بستگی دارد).

بنابراین قبل از استفاده از گوگل ادز حتما وب سایت خود را از لحاظ کیفیت، سرعت بارگذاری، جذابیت ظاهری، محتوای دسته اول و عوامل متعدد دیگر بررسی نمایید.

انتخاب کلمات کلیدی مناسب

یکی از مهمترین فاکتورهای بهینه سازی تبلیغات، انتخاب کلمات کلیدی مناسب می باشد. چون گوگل بر اساس کلمات کلیدی کار می کند. اگر کلمات کلیدی نامناسب و غیر مرتبط انتخاب گردد، تمامی بودجه تبلیغات هدر خواهد رفت. کلمات کلیدی مرتبط با یک کسب و کار از طریق ابزارهای مختلفی انتخاب می شود.

با استفاده از ابزارهایی مثل Keyword Planner ،Kwfinder ،Ahrefs می توان واژگان یا جملات ارزشمندی که بیشترین بازدید را در زمینه کاری دارند، تعیین نمود.

بعد از این که کلمات مناسب انتخاب شد، 4 حالت برای نمایش کلمات کلیدی توسط گوگل در نظر گرفته شده است:

  • تطبیق دقیق
  • تطبیق عبارتی
  • تطبیق گسترده
  • تطبیق گسترده اصلاح شده

هر یک از حالت های فوق، ورودی های مختلفی را برای وب سایت فراهم می کنند که انتخاب صحیح آن ها موجب افزایش ورودی یا کاهش مشتری هدفمند خواهد شد. بعدا در یک مقاله مفصل تر در مورد 4 حالت بالا صحبت می کنیم.

حذف کلمات کلیدی منفی

واژه هایی که برای گوگل مشخص می شود تا با آن کلمات، تبلیغات نمایش نداشته باشد، کلمات منفی گفته می شود. برای درک بهتر یک مثال بزنیم؛ فرض کنید شما یک فروشگاه آنلاین لباس دارید که فقط در شهر تهران فروش و ارسال کالا انجام می دهید و از تبلیغات در گوگل برای افزایش فروش خود استفاده می کنید.

وارد پنل کاربری خود شده اید و در بخش آنالیزها متوجه شده اید با لغت کلیدی بطور مثالخرید شلوار در اهواز” سایت شما نمایش و کلیک خورده است. این واژه که کاربر با جستجوی آن وارد سایت شده، برای شما کاربردی ندارد چون شما نمی خواهید محصولات خود را خارج شهر تهران به فروش برسانید و همینطور در کلمه “خرید شلوار در اهواز” مشاهده شوید.

بنابراین این واژه را باید منفی کنید تا دیگر گوگل با این کلمه (کلمات) کلیدی نامرتبط سایت شما را نمایش ندهد.

گزارشات روزانه و ماهانه

گزارشات اطلاعات مفیدی از تعداد نمایش، کلیک، هزینه مصرف شده و واژگان کلیدی جستجو شده به شما ارائه می دهند. این که بدانید با چه کلماتی و چه تعداد کلیکی، وب سایت شما نمایش دارد، می تواند برای اضافه کردن کلمات مرتبط و حذف کلمات منفی نامرتبط به شما کمک کند. بنابراین بودجه تبلیغات را با بهترین کلمات مرتبط با کار خود تنظیم کنید.

فعالیت در زمان مناسب

آیا همیشه و در همه ساعات باید تبلیغات نمایش داشته باشد؟ اگر بحث سئو بود، جواب قطعا بله. اما در گوگل ادورز برای هر کلیک چون هزینه از بودجه کل کسر می شود، زمان نمایش جایگاه خودش را دارد. با توجه به نوع وب سایت و زمینه کاری ساعت های فعال شدن تبلیغ را تعیین و زمان هایی که احتمال بازدید بیشتری دارید، تنظیم کنید.

بطور مثال فرض کنید وب سایت شما یک رستوران آنلاین می باشد. بنابراین با تنظیم ساعت نمایش تبلیغات در نزدیک ظهر و شب با احتمال جستجوی بیشتری در مورد کلمات کلیدی مرتبط با غذا از جانب کاربران، مواجه شوید.

عنوان و توضیحات جذاب

قدرت کلمات در بیان مفاهیم و موضوعات را نباید دست کم گرفت! زمانی که در اینترنت در حال تحقیق و مطالعه هستید، ناگهان عنوانی تأثیرگذار از یک موضوع ذهن شما را مشغول می کند. در گوگل ادز عنوان و توضیحات را می توانید بطور دلخواه تغییر دهید. سعی کنید از عنوان و توضیحاتی استفاده کنید که کاربرپسند بوده و نظر کاربر را به خود جلب کند.

واژه نامه این مقاله

کمپین (Campaign): فعالیت‌ های تبلیغاتی مختلف که سعی می کند یک پیام مناسب را در دوره زمانی مشخص برای مخاطب ارسال کند و افراد بیشتری را به خرید ترغیب نماید.

امتیاز کیفیت (Quality score): گوگل به هر تبلیغ عددی از 1 تا 10 اختصاص می دهد. مقدار بالاتر به این معنا که با هزینه کمتر، رتبه بهتری (نمایش بیشتر) در نتایج گوگل کسب کرده است.

نرخ پرش (Bounce Rate): درصد کاربرانی که وارد وب سایت شده و بدون مشاهده صفحات دیگر و یا بلافاصله از سایت خارج می شوند را می گویند.

کلمات کلیدی منفی (Negative Keywords): واژه هایی که برای گوگل مشخص می کنید تا با آن ها نمایش نداشته باشید.

تحقیق کلمات کلیدی (keyword research): فرآیند جستجوی واژگان کلیدی مرتبط و پربازدید در یک حوزه کاری.

نتیجه گیری

در این مقاله ابزارهای مدیریت تبلیغات که از پنل کاربری دسترسی دارد، بیان شد. با این ابزارها می توان کنترل خوبی بر روی تبلیغات ایجاد نمود. گزارش گیری، حذف لغات نامرتبط، باقی مانده شارژ، ارزش هر کلیک و … برخی از ویژگی هایی این ابزارها می باشد.

در ادامه علاوه بر ابزارهای پنل کاربری، عواملی که به هدفمند شدن تبلیغات برای ورودی و مشتری بیشتر منجر می شود را بیان کردیم. مهمترین فاکتورهای این بخش انتخاب کلمات کلیدی مناسب و داشتن یک وب سایت حرفه ای که به بهترین شکل کسب و کار شما را معرفی کند.

نظرات خود را ارائه دهید

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ایمیل شما با موفقیت ثبت شد. منتظر اطلاعیه ها، مقالات آموزشی و تخفیفات ما باشید.

%15 تخفیف طراحی سایت

1.9 میلیون تومان

فرم شما با موفقیت ارسال گردید. به زودی با شما تماس خواهیم گرفت. لطفا ایمیلی که داخل فرم ثبت کردین را مشاهده نمایید.