طراحی سایت فروشگاهی

فهرست مطالب در این مقاله شامل::

امکانات و ویژگی های طراحی سایت های فروشگاهی

بی شک از زمان جا افتادن فرهنگ طراحی سایت فروشگاهی (فروشگاه آنلاین)، بیشترین سایت های طراحی شده فضای اینترنت می باشند. خیلی از وب سایت های قدرتمند در این حوزه حتی مغازه فیزیکی ندارند و فقط فعالیت خود را در اینترنت ادامه می دهند. پیش بینی های حوزه وب نشان می دهد که تجارت های سنتی در آینده حذف خواهند شد! برای درک این موضوع برگردیم به چند سال گذشته.

آیا فکر می کردیم روزی سفارش غذا، پیک موتور، درخواست خودرو و تقریبا خرید های روزمره، اینترنتی انجام شود؟ پیشرفت تکنولوژی وب نه تنها در سایت های فروشگاهی بلکه در زمینه های دیگر شرکتی، صنعتی، پزشکی، مبلمان و در تمامی زمینه ها حرفی برای گفتن دارد.

اهمیت

یک سایت فروشگاهی مانند یک مغازه فیزیکی خواهد بود. با این مزیت که 24 ساعت هفته در دسترس می باشد. تفاوتی ندارد که قصد فروش چه کالایی را دارید چون هر کسب و کاری قابلیت فروش آنلاین را خواهد داشت (فروش کالای فیزیکی، فایل، لایسنس و غیره).

استفاده از این نوع سایت مزایای زیادی به همراه دارد. یک نمونه از برتری آن هزینه های راه اندازی بسیار پایین در مقایسه با مغازه های سنتی می باشد. مهمترین دلایل داشتن سایت فروشگاهی را در ادامه بررسی می کنیم:

کاهش هزینه ها

در شرایط اقتصادی جامعه ما، خرید و اجاره ملک برای شروع مغازه بسیار سنگین بوده است. مغازه علاوه بر اجاره ملک، هزینه های جانبی تامین اجناس، تامین انرژی، مالیات، ثبت، عوارض، هزینه پرسنل را دارد. اما فارغ از این هزینه های بالا، فروش و درآمد آن ممکن است فقط برای همان محله ای که مغازه مستقر است باشد. واضح است که مخاطبان وب سایت از هر جایی وارد می شوند.

صرفه جویی در زمان

با داشتن سایت فروشگاهی کاربر برای خرید کالای مورد نظر نیازی به مراجعه حضوری و اتلاف وقت را ندارد. در یک مدت زمان کوتاه می تواند محصول خود را خریداری و درب منزل تحویل گیرد. تصور کنید در این حالت بدون خارج شدن از منزل (محیط کار) محصولات خود را دریافت کنید. فاصله مشتریان با فروشگاه شما چند کلیک است.

تنوع محصولات

این که چه تعداد محصولاتی را بخواهید بفروشید، بستگی به وسعت فضای مغازه خود خواهد داشت. اما در وب سایت هیچ محدودیتی از نظر تعداد محصول (با ابعاد، رنگ و طرح مختلف) وجود ندارد.

ارائه اطلاعات

محصولات در سایت امکان معرفی کامل را خواهند داشت. برای هر محصول می توان قیمت، تصاویر، ویژگی، ابعاد، رنگ، توضیحات کامل، نظرات کاربران و مقایسه با کالایی مشابه را تعریف کرد. بنابراین کاربران با دریافت اطلاعات بیشتری از محصول اقدام به خرید خواهند کرد.

گستردگی بازاریابی

قطعا سایت فروشگاهی با رعایت اصول طراحی و سئو می تواند مشتریانی بسیاری را به سمت سایت هدایت کند. مشتریانی که محدود به مکان و زمان خاصی نیستند. استفاده از تبلیغات محیطی مانند بیلبورد و تابلو و … برای مغازه هزینه و مشکلات متعددی به دنبال دارد.

در حالی که بنرها، تخفیفات، پیشنهادات خاص و المان های مشابه در سایت در هر زمان و ارزان تر و قدرتمند تر از بیلبورد و تابلو عمل خواهند کرد. همچنین سئو قدرت گسترش در سطح کشوری را دارد.

سهولت در خرید

زمانی که وارد فروشگاه یا مغازه ای می شوید معمولا طبق رسم و عادت بازار کشور، اصطلاح سوال –  جواب و یا صحبت کردن با فروشنده جهت کسب اطلاعات بیشتر، باعث هدر رفتن وقت فروشنده و مشتری و یا قیمت کاذب از جانب فروشنده، بی حوصلگی در پاسخ و در نهایت اوقات ناخوشایند دو طرف خواهد شد.

حال در وب سایت هیچ کدام از این موارد فوق وجود نخواهند داشت. چون کاربران از قیمت، تصویر، مقایسه، توضیحات، ابعاد و هر ویژگی دیگری می توانند برخوردار باشند. بارها می توانید وارد سایتی شوید و تمام صفحات و محصولات آن را مشاهده کنید بدون اینکه زمان و حوصله فروشنده از دست برود. در این حالت فروشنده هم می تواند بجای اتلاق وقت خود، زمان بیشتری برای ارائه خدمات بهتر فراهم کند.

همکاری در فروش

یکی از امکانات فوق العاده در طراحی سایت فروشگاهی همکاری با فروشندگان دیگر در سایت شما می باشد. به این صورت که شما علاوه بر این که محصولات خود را می فروشید کمک می کنید همکاران دیگر محصولات خود را در سایت شما بفروشند. سپس از فروش آن ها سود بدست می آورید. پس جدا از داشتن تنوع کالایی و اعتبار بیشتر همکار، سود فروش محصولات آن ها را هم دریافت می کنید.

خرید ایمن

اعطای نماد الکترونیک جهت نظارت بر فعالیت فروشگاه های آنلاین ایجاد شده است که اعتماد بیشتری را برای مخاطبان بوجود می آورد. با خیالت راحت توسط این نماد خرید کنید.

پرداخت آنلاین

اکثر سایت های فروشگاهی امکان پرداخت آنلاین و تحویل کالا بعد از سفارش را دارند. همین ویژگی موجب جلوگیری از سئو استفاده های مشتریان برای تخفیف اضافی، نسیه، پرداخت زیر قیمت، دزدی و مشکلات دیگر خواهد شد. همچنین برای پرداخت در فروشگاه ها می توان چند روش در نظر گرفت

 1. پرداخت درب منزل
 2. پرداخت از طریق درگاه بانکی 
 3. پرداخت کارت به کارت

جلوگیری از سرقت

معضل سرقت که از قدیم در جامعه مطرح بوده، باعث خطرات مالی و جانی زیادی برای فروشندگان و مغازه داران شده است. برای رفع آن ها سیستم های امنیتی با هزینه های بالا نصب و فعال می گردد. با این وجود هنوز هم سرقت های فیزیکی از مغازه ها انجام می شود.

نقطه مقابل آن سایت فروشگاهی هیچ وقت مورد دزدی فیزیکی قرار نمی گیرد. (البته موارد مربوط به هک اینترنتی وجود دارد اما با رعایت اصول فنی در طراحی و بهبود امنیت سایت، این مورد به راحتی حل می شود).

همانطور که قبلا بیان کردیم، مزایای فروشگاه اینترنتی به قدری زیاد است که از حوصله این مقاله خارج می گردد. موارد بالا تنها 10 مورد از مزایا و اهمیت فروشگاه آنلاین بود.

ویژگی ها و امکانات طراحی سایت دکوراسیون

امکانات و ویژگی های تخصصی وب سایت های فروشگاهی

 • معرفی و سوابق کاری: معرفی تمام کارهایی که در فروشگاه انجام می دهید.
 • خدمات و سرویس: فروش محصول به بهترین شکل.
 • ویترین محصولات: نمایش جزییات محصولات بطور کامل (قیمت، تصاویر، توضیحات، ویژگی و غیره).
 • دسته بندی محصولات: در هر صنف و تولیدی امکان دسته بندی کردن و جستجوی راحت تر برای کاربران فراهم می گردد.
 • جدیدترین و پربازدیدترین محصولات: این ماژول که معمولا در صفحه اول قرار می گیرد، آخرین و محصولات انتخابی کاربران را نشان می دهد.
 • محصولات پیشنهادی: اگر قصد نمایش کالای خاص مطرح باشد حائز اهمیت است. با ترکیب بنر یا اسلایدر این محصول را در ذهن مخاطب جای می گیرد.
 • نمایش سریع: باز شدن پنجره پاپ اپ pop up برای مشاهده اطلاعات مختصری از کالا.
 • ابزار رای دادن به محصول: کاربران رضایت خود را بعد از خرید برای دیگران به اشتراک می گذارند.
 • ثبت دیدگاه بر روی محصول: مانند ابزار فوق، می توان از تجربیات دیگر مشتریان باخبر شد.
 • فیلد های اختصاصی: برای هر محصول ویژگی های مختلف رنگ، وزن، ابعاد و غیره تعریف می شود.
 • مقایسه محصولات: قابلیت مقایسه چند محصول انتخابی برای درک بهتر از ویژگی ها و قدرت انتخاب بالاتر.
 • فیلتر محصولات: این ویژگی ارزشمند موجب مشخص کردن فیلد اختصاصی که به جستجوی آن می گردید را دارد.
 • لیست علاقه مندی: امکان اضافه کردن هر محصول به قسمت مورد علاقه. با این ویژگی کاربر علاوه بر دسترسی سریع تر به محصول محبوب خود، در دفعات بعدی که به سایت ورود می کند محصول خود را ذخیره شده می بیند.
 • صدور فاکتور: جهت کسب اطمینان از خرید، یک نسخه از فاکتور برای مشتری ارسال می شود.
 • اسلایدشو: نمایش رفت برگشتی محصولات پیشنهادی با عنوان های جذاب.
 • ویدیو معرفی: کلیپ کوتاه و مفید با امکان پخش خودکار برای تاثیرگذاری ذهن مخاطب از محصولات.
 • جستجوی هوشمند: سیستم جستجوی پیشرفته که لیست مورد نظر کاربر را در زمان تایپ بدون تغییر صفحه نشان می دهد.
 • تخفیف و کوپن: قابلیت تخفیف گذاری زمانی و یا تعدادی جهت تشویق مخاطبان برای خرید.
 • پرداخت آنلاین: هوشمندترین و سریع ترین روش پرداخت در فضای اینترنت که کاربر را به درگاه بانکی جهت واریز متصل می کند. پیشنهاد رایان هاست برای هر سایت فروشگاهی استفاده از این ابزار است.
 • پرداخت متنوع: مشتریان تمایل دارند در سایت با انواع روش های پرداخت مواجه شوند. این کار انعطاف پذیری بیشتری برای آن ها ایجاد خواهد کرد. پرداخت آنلاین، درب منزل و کارت به کارت از انواع روش های پرداخت می باشد.
 • روش های حمل و نقل: ارسال کالا با چند روش مختلف مشابه پرداخت متنوع، راحتی برای کاربر در هنگام تحویل محصول ایجاد می کند. هزینه حمل نقل کالا طبق مسافت و ابعاد محاسبه می شود.
 • سفارش آنلاین: ایجاد فرم پیشرفته ای برای دریافت سفارش و خواسته های مشتریان.
 • نماد الکترونیک: سیستم نظارت بر فعالیت فروشگاه های که اعتماد بیشتری را برای مخاطبان بوجود می آورد.
 • گواهی SSL:  این گواهی جهت حفظ اطلاعات کاربران در سایت های فروشگاهی و سایت هایی که با کاربران در ارتباط می باشد، ضروری است.
 • ثبت نام کاربران: سایت فروشگاهی تعامل کامل با کاربران دارد. از خرید تا ارسال درب منزل (یا دانلود فایل مجازی)، با عضویت و پنل کاربری مدیریت می شود.
 • آمار و گزارشات: تمامی گزارشات مربوط به خرید، وضعیت پرداخت، روش حمل و نقل، کالای مرجوعی و موارد دیگر را در پنل مدیریت خود مشاهده کنید.
 • ایمیل گروهی (خبرنامه): ارسال اطلاعیه های محصول جدید و تخفیفات برای مشتریان وفادار.
 • لوگو مشتریان: شرکت ها و موسسات دیگری که از خدمات شما استفاده کرده اند.
 • پرسش و پاسخ: پاسخ به سوالات متداول پرتکرار که مشتریان با آن در ارتباط اند.
 • اطلاعیه ها: جهت رساندن اطلاعات محصول یا رویداد خاص به مشتریان.
 • مقالات آموزشی: ارائه دستورالعمل های مفید از کالاها و راهنمایی مشتریان.
 • درباره ما: خلاصه ای از تاریخچه شروع کار و اهداف و چشم انداز در آینده.
 • تماس با ما: اطلاعات تماس برای ارتباط سریع و راحت با شما (فرم تماس، ایمیل، آدرس، تلفن، نقشه گوگل).

جمع بندی

داشتن سایت فروشگاهی سودآوری دوطرفه دارد. هم فروشنده و هم خریدار در نهایت رضایت کامل خواهند داشت. در طراحی سایت فروشگاهی فاکتورهای امکانات، اعتماد، راحتی کاربر، پشتیبانی پس از خرید جز اصلی ترین عوامل تاثیرگذار در خرید می باشند.

در حال حاضر فرهنگ و اعتماد خرید از وب سایت های فروشگاهی افزایش یافته و جمعیت بیشتری از مردم بجای خرید سنتی و فیزیکی از خرید های آنلاین بهره می برند. در نتیجه شانس موفقیت در بازار آنلاین نسبت به خرید فیزیکی بالاتر خواهد بود.

نظرات خود را ارائه دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .

ایمیل شما با موفقیت ثبت شد. منتظر اطلاعیه ها، مقالات آموزشی و تخفیفات ما باشید.

%15 تخفیف طراحی سایت

1.9 میلیون تومان

فرم شما با موفقیت ارسال گردید. به زودی با شما تماس خواهیم گرفت. لطفا ایمیلی که داخل فرم ثبت کردین را مشاهده نمایید.